EMLÉKÉRME A HIMNUSZ MEGÍRásának 200. ÉVFORDULÓJÁRA


A Magyar Nemzeti Bank a Himnusz megírásának 200. évfordulója alkalmából 15.000 forint névértékű ezüst és 3.000 forint névértékű színesfém emlékérmet bocsátott ki.

Az emlékérme előoldalán Kölcsey Ferenc félalakos portréja látható, amint előlép az előoldal megosztott hátteréből. A portrét Anton Einsle 1835-ös festménye ihlette. Az ábrázolás finoman utal arra az elvonultságra, amelyben a Himnusz született Szatmárcsekén. Kölcsey ruházatába rejtve olvasható a költő vezetékneve. Az ábrázolás alatt egy korabeli toll utal Kölcsey szerzőségére. Alatta két sorban a Himnusz eredeti kéziratából vett cím első szava – a „Hymnus” – valamint a cím végén olvasható, a mű keletkezését megörökítő „1823”-as évszám szerepel. A portrétől jobbra függőlegesen a „MAGYARORSZÁG” felirat áll. Az előoldal alsó harmadában bal szélen két sorban a „2023” verési évszám, valamint a „BP.” verdejel, jobb szélen a „15000” illetve a „3000” értékjelzés, valamint a „FORINT” felirat olvasható.

A Himnusz megírásának 200. évfordulójára kiadott emlékérme előoldala

A Himnusz megírásának 200. évfordulójára kiadott emlékérme előoldala

A hátoldalon magyarországi körpanoráma látható, amelyre – a költemény szakrális jellegére utalva – a szentháromságot szimbolizáló központi háromszögből három irányba sugarak vetülnek. A háromszög körül a Himnuszban megfogalmazott kérés, a „NYÚJTS FELÉJE VÉDŐ KART HA KÜZD ELLENSÉGGEL” felirat olvasható, az idézet végpontjait egy pont választja el. A körpanorámában középen lent Kölcsey Szatmárcsekén található sírhelye látható, amelyet Magyarország ikonikus tájegységeinek ábrázolásai vesznek körül. Az óramutató járásával megegyező sorrendben ezek az alábbiak: Tihany, a Balaton, Szigliget, Esztergom, a Dunakanyar, Visegrád, Eger, Tokaj és Szatmárcseke.

A Himnusz megírásának 200. évfordulójára kiadott emlékérme hátoldala

A Himnusz megírásának 200. évfordulójára kiadott emlékérme hátoldala

Az emlékérmét Soltra E. Tamás szobrász- és éremművész tervezte, mesterjegye Tokaj ábrázolásába rejtve jelenik meg. Mindkét anyagból készült emlékérme átmérője 38,61 mm, pereme recézett. A 15.000 Ft névértékű emlékérme 925 ‰ finomságú ezüstből, míg a 3000 Ft névértékű színesfém változat réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetéből készült. A 31,46 gramm súlyú ezüst érme tükörfényes (proof), a 30,8 gramm súlyú színesfém érme selyemfényes (BU) kivitelben készült. Az emlékérmék korlátozott példányszámban jelentek meg: az ezüst érméből 5000, míg a színesfém érméből 6000 darab készült.

emlékérme a Himnusz megzenésítésének 175. évfordulójára


 

A Himnusz megzenésítésére 1844-ben kiírt pályázatot Erkel Ferenc nyerte meg. A darab ősbemutatójára 1844. július 2-án került sor a zeneszerző vezényletével, szélesebb körben 1844. augusztus 10-én énekelték először. A Magyar Nemzeti Bank az évforduló nemzeti és zenetörténeti jelentősége okán 20.000 forintos ezüst és 3.000 forintos színesfém emlékérmét bocsátott ki 2019-ben.

Az emlékérme a Himnuszt irodalmi alkotásként és zeneműként is bemutatja, ezért az előlapon a nemzeti fohászt szerző Kölcsey Ferenc félalakos ábrázolása jelenik meg, melyet Franz Eybl litográfiája és Anton Einsle olajfestménye ihletett. A portré hátterében a Himnusz kéziratának töredékesen megjelenő, plasztikusan ábrázolt első versszaka olvasható, amelyet Kölcsey kézjegye zár.

175 éves a Himnusz zenéje - az emlékérme előlapja

175 éves a Himnusz zenéje – az emlékérme előlapja

Az érme hátlapján a Himnuszt megzenésítő Erkel Ferenc félalakos ábrázolása látható, amelyet a Pataki József által készített Erkel portré és a Canzi Ágoston Erkelt megjelenítő kőnyomata ihletett. A portré hátterében balra Erkel Ferenc kézjegye, jobbra a háttérben Himnusz Erkel által írott 1880-as évek beli négyszólamú letétjének plasztikusan ábrázolt részlete látható. Az emlékérme szélén, felső félköriratban az „A HIMNUSZ MEGZENÉSÍTÉSE · 1844” felirat olvasható, amely a zenemű születésére és az évfordulóra egyaránt utal.

175 éves a Himusz zenéje - az emlékérme hátlapja

175 éves a Himusz zenéje – az emlékérme hátlapja

Az emlékpénzt Kereszthury Gábor iparművész tervezte. Mindkét emlékérme átmérője 52,5 mm, széle recézett. A 20 000 Ft névértékű emlékérme 925 ‰ finomságú ezüstből, míg a 3000 Ft névértékű színesfém változat réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetéből készült. A 77,76 gramm súlyú ezüst érme tükörfényes (proof), a 76,5 gramm súlyú színesfém érme selyemfényes (BU) kivitelben készült. Az emlékérmék korlátozott példányszámban jelentek meg: az ezüst érméből 7000, míg a színesfém érméből 5000 darab készült.